Skönhetsintervjun: Quetzala Blanco

Vi har snackat med medieprofilen Quetzala Blanco om hennes viktigaste rutiner och favoritprodukter.

INTERVJU. Quetzala Blanco, 29, jobbar som nöjesredaktör på Nyheter24, anordnar klubbar och surrar runt på Twitter och i sin blogg. I bloggen svarar hon på en hel del skönhetsfrågor från nyfikna läsare och därför lämpar hon sig otroligt bra som intervjuobjekt eftersom hon sitter inne med en hel del skönhetsinfo.

Quetzala, berätta om din dagliga hudvårdsrutin – vad gör du och vilka produkter använder du?

– Varje morgon tvättar jag ansiktet med Avenes Gel Cleanser, den är tokbra om man har känslig hud eller får hemska finnar som jag kan få, usch. Sen kör jag Kanebo Sensai Silk Powder som är som en mild peeling men som ändå gör jobbet. Tre gånger i veckan ungefär kör jag Dermalogicas Multivitamin Thermafoliant för att verkligen få bort all skit.

1q

– Därefter kör jag någon fuktmask. Har jag bråttom till jobbet blir det Sisleys Flower Express Gel. Har jag mer tid så brukar jag köra Dermalogicas klassiska Multivitamin Power Recovery Masque. Har använt den i flera år och den gör alltid jobbet!

sisley

– När ansiktsmasken är bortsköljd så smörjer jag in ansiktet med någon droppe Bio Oil, och sedan kör jag Cetaphil. En mycket enkel och ren ansiktskräm som min hud ÄLSKAR. Huden blir matt men ändå återfuktad, och om man är känslig som jag så blir huden snabbt återställd.

Finns det något speciellt du brukar göra för att förhindra hudproblem?

– Oh ja! Jag håller i skrivande stund på att experimentera lite med Retin-A kräm. Jag kör den ungefär två timmar och med ett lager av Dermalogica-masken över. Då blir jag inte så torr som jag skulle bli annars av Retin-A som är rätt starkt – man måste läsa på ordentligt innan och köra SPF! Det är inget att leka med.

 

46fb73463f0811e39b2e22000a1d0a95_7

 

Du har perfekt hy så hur gör du för att undvika finnar och finnutbrott?

– Finnar dödar jag med Body Shops C-vitamin serum som man mixar till själv och håller sig fräscht i tio dagar. Vitamin C Skin Radiance Powder Mix heter det och är i mina ögon den bästa och billigaste investeringarna du kan göra för din hud! Man får sådan lyster att det är vansinnigt. När jag kombinerar den med Elizabeth Ardens Time Capsules så uppstår det MAGI. Först kör jag C-vitamin serumet och därefter knäcker jag en kapsel med oljan från Elizabeth Arden. Efter en natts sömn är det sådan skillnad att folk seriöst frågar om man är nykär eller på smällen.

2 c-vitamin

– Eventuella pormaskar tar jag bort med ett litet verktyg jag har från Tweezerman. Beroendeframkallande liten grej som tar bort pormaskar på någon sekund.

– Sen kör jag självklart aspirinmasken 2-3 gånger i veckan, och gillar även klassiker som Estee Lauders Advanced Overnight Repair.

1240203_10151633811416641_483783298_n

 

Du är ju lite känd för att prova dig fram med ansiktsmasker, men vilken är den absolut bästa?

– Jag är totalt besatt av Sampars So much to dew.

Hur sminkar du dig?

– Foundation kör jag Estee Lauder Double Wear. Just nu har jag faktiskt mixat den med en Chanel Vitalumiere-foundation för att få lite mer lyster i den. Estee Lauders kan vara lite väl matt och stum ibland. Sen markerar jag kindbenen, skuggar kring näsan, tinningarna och under hakan med bästa bronzern från Guerlain Terracotta 4 Seasons.

– Rouge är NarsOrgasm”, och så fixar jag brynen med Benefits superenkla penna Instant Brow Pencil. Sen kör jag pudret Total Finish Natural Matte från Kanebo i T-Zonen. Därefter kör jag några sprut med Dermalogicas Antioxidant Hydramist.

dermalogcia mist

– Just nu är jag besatt av rosa läppar så jag duttar först lite läppbalsam, jag har ett Rose balm från Dior som är fantastiskt! Sen en neonrosa läpp-penna från MAC i färgen ”Shock Value”. Sen lägger jag lite vit eyeliner i amorbågen, och skuggar med brun eyeliner under läppen (precis där skuggan faller). Det låter helt sjukt men syns inte ens – det blir bara en synvilla med fylligare läppar!

– Sen tar jag ett rosa läppstift från Armani Beauty Rouge d’ Armani och duttar över. Är det kväll så öser jag på med läppglans. Köpte upp mig på asbilliga och underbara gloss i London i somras på Boots. Ett av de bästa plumpingglossen jag testat! Har jag fula ringar under ögonen eller något sådant så kör jag concealern Secret Camouflage från Laura Mercier.

stift+glans

 

Vilken är din favvoprodukt?

– En highlighter från The Balm som heter ”Mary Lou Manizer”.

mary lou

 

Vilka produkter klarar du dig inte utan?

– Min foundation, bronzern från Guerlain, Monoi De Tahiti-olja från Nars, min Tangle Teezer-hårborste (tio resor bättre än Mason Pearson!), facemisten från Dermalogica och Jo Malones parfym ”Peony, Blush & Suede”, bodylotionen Creme de Corps från Kiehls och deras skrubb i samma serie!

nars

Vilken produkt tycker du är överskattad?

– Jag har aldrig förstått mig på primers!

Hur mycket pengar lägger du på hud-hår-make varje månad?

Oj fy…Alldeles för mycket.

 

54d85fb4528811e2b55122000a1f9be7_7

 

Du har en förkärlek för parfymer, vilken parfym skulle du rekommendera för festen, jobbet och dejten?

– För festkvällen – Jo Malones ”Peony, Blush & Suede”, jobbet – ”Chanel Chance” och dejten – ”Gucci Flora”.

Peony & Blush Suede100ml

 

Vilken parfym avskyr du – men som alla andra verkar älska?

– Jag hatar alldeles för tunga parfymer. Väldigt svårt för musk och vanilj. Och så AVSKYR jag Donna Karan-äpplet.

Hur tar du hand om håret?

– Jag har löshår som jag sätter i var tredje månad hos supergrymma Denise på Salongen Vita på Nybrogatan. Jag tvättar med ett schampo från Gliss som heter ”Oil Elixir” och är extremt återfuktande. Fönar håret med Redken Smooth Lock, det är så sjukt bra!

– Och jag kör även dessa inpackningar: Christophe Robin ”Lavendel oil”, den lagade mitt slitna hår efter en användning. Kokosolja – masserar in i hela huvudet och sover med, sköljer ut! Jag har köpt en liter för ungefär 70 kronor på Taj Mahal i Stockholm. Kör även White truffle creme från Philip B. När jag fönat och lockat och allt såndant där så avslutar jag med Maroccan Oil.  Jag har den varje dag i håret. Den luktar löjligt gott och även det mest omöjliga hår blir som nytt. Alltså till och med mina extensions får nytt liv av den!

christophe robin

 

Vilket är ditt värsta ytliga misstag?

– Hmm… en gång ljög jag för min dåvarande kille och sa att jag var grym på att klippa hår. Det var jag inte. Han såg ut som kusinen från landet haha. Men själv hmm… ja, det senaste var väl när jag höll på med Retin-A krämen. Den är ju rätt hardcore och fram emot den tredje dagen kan man fjälla hud… Well, så jag satt på en jobbmiddag på en lyxkrog i Gamla stan när jag plötsligt inser att jag ser ut som Mason Verger i ansiktet – ni vet han i Hannibal.



, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,